Sotepokalen 2017

2-kr Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 2-kr 199 SFS Joachim Sandberg Carina Andersson (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd 2-kr 171 SFS Jörgen Lidholm Mats Niklasson (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd 2-kr 189 LSSG/SFS Lars Jonsson Frida Ottosson (3.0) 3.0 3.0 3.0 12.0 9.0

Opt A Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st opt Opt A 4654 Vya SS Max Hansson   (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd opt Opt A 4319 SFS Alexander Hvittfeldt   (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0

Laser Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser 1 SFS Conny Stensson   (3.0 DNS) 3.0 DNS 3.0 DNS 1.0 10.0 7.0
2nd Laser 70727 SFS Bengt Carlsson   (3.0 DNF) 1.0 3.0 DNS 3.0 DNS 10.0 7.0

Opt B Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st opt Opt B 4099 LDSS Jonatan Röijer   1.0 (2.0) 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd opt Opt B 4627 LDSS Ludvig Sundström   (5.0) 4.0 1.0 3.0 13.0 8.0
3rd opt Opt B 4555 RÖSS Eliot de Susini   3.0 3.0 (4.0) 2.0 12.0 8.0
4th opt Opt B 4213 LSSG Hampus Andersson   2.0 1.0 6.0 (11.0 BFD) 20.0 9.0
5th opt Opt B 4544 BKSS Erik Benktsson   4.0 (8.0) 3.0 4.0 19.0 11.0
6th opt Opt B 4560 KKKK Erik Eskilstorp   (6.0) 5.0 5.0 5.0 21.0 15.0
7th opt Opt B 4632 KKKK Leo Fagerberg   7.0 7.0 (8.0) 6.0 28.0 20.0
8th opt Opt B 4010 HJBK Filippa Boman   (9.0) 6.0 7.0 8.0 30.0 21.0
9th opt Opt B 4351 LDSS Vendela Hindrichsen   8.0 (9.0) 9.0 7.0 33.0 24.0
10th opt Opt B 16 SFS Martin Söderqvist   10.0 (11.0 DNF) 10.0 9.0 40.0 29.0

Opt C Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Opt C 3845 KSSS Henric Wigforss   (5.0 DNS) 1.0 1.0 1.0 8.0 3.0
2nd Opt C 4569 LDSS Erik Eriksson Brunius   1.0 (2.0) 2.0 2.0 7.0 5.0
3rd Opt C 4379 KKKK Ella Fagerberg   2.0 (3.0) 3.0 3.0 11.0 8.0
4th Opt C 15 SFS Linnea Niklasson   3.0 (5.0 DNS) 4.0 4.0 16.0 11.0

Laser 4.7 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser 4.7 210347 GKSS Fanny de Susini   (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

Laser Ra Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Ra 207534 SFS Emily Cui   (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

RS Aero Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st RS Aero 43 GKSS Christer Båth   (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd RS Aero 4 LDSS Peter Sundström   (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd RS Aero 1002 KKKK Julie Lamarre   3.0 (4.0 DNS) 3.0 3.0 13.0 9.0

Zoom 8 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Zoom 8 234 SFS Alexandra Möller   (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

RS Feva Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st RS Feva 6747 SFS Elin Krokström Emilia Trennsby 1.0 1.0 1.0 (2.0) 5.0 3.0
2nd RS Feva 8790 SFS Jacob Söderqvist Mimmi Busck (3.0) 3.0 2.0 1.0 9.0 6.0
3rd RS Feva 1543 LeSS Erik Fyrk Jakob Pölder 2.0 (4.0) 3.0 3.0 12.0 8.0
4th RS Feva 3881 BJK Seth Gustafsson Joakim Gustafsson (4.0) 2.0 4.0 4.0 14.0 10.0



Sailwave Scoring Software 2.5.1
http://www.sailwave.com/